KATEGORIJE
Šta je psihoterapija? Šta je kreativni potencijal? Šta je dečija psihoterapija?
Prva emisija serijala „Pravi izbor“ TV Enter. Ljiljana Filipović, psiholog i porodični psihoterapeut u svojoj uvodnoj emisiji novog serijala porodičnog savetovališta govori o značaju i domenima delovanja psihoterapije, uz priloge i odgovore na pitanja gledalaca.
Pojam i značaj emocionalne inteligencije. Emocionalne veštine: samosvest, emocionalna kontrola, samomotivacija, empatija, sposobnost uspostavljanja dobrih odnosa.
Gardner i drugi autori ističu da postoji oko dvadeset različitih vrsta inteligencija i da se one mogu tokom života razvijati. Jedna od njih je emocionalna inteligencija. Emocionalne veštine deca mogu da nauče stičući veću mogućnost upotrebe svojih nasleđenih intelektualnih potencijala, a odrasli mogu da usavrše individualnim psihoterapijskim radom ili iskustvenim učenjem na grupnim treninzima.
Modeli komunikacije. Nenasilna i nasilna komunikacija. Nesporazumi u komunikaciji. Učinak psihoterapije.
Stepen zadovoljstva porodičnim, bračnim i drugim socijalnim odnosima zavisi od kvaliteta komunikacije. Da bi se ljudi međusobno razumeli potrebno je da jasno izražavaju svoje potrebe i osećanja, kao i očekivanja koja imaju od drugih, a to su veštine koje se mogu naučiti.
Odnos roditelja prema deci u porodici. Favorizovanje jednog deteta u odnosu na drugo i moguće posledice. Cilj psihoterapijskog delovanja, učenje modela nenasilne komunikacije, konstruktivnog rešavanja konflikata i negovanje saradničkih odnosa među decom.
Kakve promene unosi rođenje deteta u organizaciju porodičnog života? Oko čega roditelji treba da se usaglase? Uticaj primarne porodice na uspostavljanje roditeljskog autoriteta. Kako se rođenje deteta odražava na druge životne uloge roditelja?
Šta je hipnoterapija? Delokrug primene i najčešće predrasude o hipnozi. Način primene hipnoterapije za odvikavanje od pušenja. Efekti psihoterapije na promenu uverenja kod gojaznih osoba. Značaj istovremene primene psihoterapije i hipnoterapije za eliminisanje viška telesne težine.
Izbor zanimanja kao važna odluka u životu. Razlozi opredeljivanja i uticaji roditelja i vršnjaka. Značaj profesionalnog informisanja i savetovanja.
Razlike između žena i muškaraca u shvatanju značenja partnerskih odnosa. Komponente uspešnosti u partnerskim odnosima. Uticaj primarne porodice. Značaj komunikacionih veština za kvalitet partnerskih odnosa. Uloga psihoterapije u razrešavanju konfliktnih odnosa.
Mnogostruka značenja razvoda. Fokusiranje na dobre strane razvoda. Kako razvod može uticati na decu? Razlike između dece predškolskog i školskog uzrasta. Usaglašavanje partnera oko postrazvodne organizacije života. Uloga medijacije u pružanju pomoći roditeljima da se usaglase oko modela roditeljstva.
Koliko su muškarci i žene spremni da pričaju o seksualnim potrebama? Različita značenja bliskosti i intimnosti i usaglašavanje oko njih u partnerskim odnosima. Koji su najpoznatiji kulturološki seksualni mitovi? Koji su najčešći problemi u seksualnom životu partnera? Uloga porodične i seksualne terapije u postizanju skladnog seksualnog života.
Pojmovi socijalne anksioznosti i socijalne fobije. Uverenja koja socijalno anksiozne osobe mogu imati o sebi i drugima. Strah od neuspeha. Uloga i uticaj primarne porodice. Korisni terapijski pristupi za proces prevazilaženja i oslobađanja od socijalne anksioznosti.
Pojam i metode učenja. Šta roditelji treba da znaju o učenju da bi na adekvatan način mogli da pomognu svom detetu? Definicija i način primene mapa uma.
Razlozi i potrebe za modernim tehnologijama. Stvaranje zavisnosti od interneta, video igara, televizije, SMS komunikacije. Uticaj porodice i značaj postavljanja granica.